Przejdź do treści

 

Co robić po ukąszeniu kleszcza?
Borelioza to choroba budząca dużo niepokoju społecznego.  Wywołują ją bakterie z rodzaju Borrelia przenoszone przez kleszcze.

Po zauważeniu kleszcza na skórze należy usunąć go specjalną płytką (Trixie), małymi szczypcami lub pęsetą, a pozostałe po nim uszkodzenie skóry zdezynfekować Octeniseptem.
Lepiej zrobić to jak najwcześniej bo ryzyko zakażenia rośnie wraz z długością kontaktu kleszcza ze skórą (szczególnie powyżej 48 godzin).

Nieprawidłowe usuwanie kleszcza (np. smarowanie tłuszczem, wyciskanie, wykręcanie) również zwiększa ryzyko przeniesienia choroby.
Po usunięciu należy obserwować miejsce ukąszenia przez 30 dni.

Pojawienie się w ciągu od 3 do 30 dni (zwykle około tygodnia) rumienia czyli rozszerzającej się, czerwonawej zmiany, jaśniejszej pośrodku, a ciemniejszej na obwodzie, szczególnie o średnicy powyżej 5 cm, który zwykle nie swędzi i nie boli – to wczesny objaw boreliozy (rumień wędrujący).

Gdy nie ma rumienia, a w ciągu 1 miesiąca od ukąszenia pojawią się objawy podobne do grypy (podwyższona temperatura, bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie) również może to sugerować chorobę, choć jest mniej specyficzne (najczęściej występuje podczas infekcji wirusowych).

Jeśli po kilku tygodniach-miesiącach od ukąszenia wystąpi obrzęk i ból stawów (najczęściej łokciowego, kolanowego, skokowego), zwykle po jednej stronie ciała (prawego lub lewego) może to być boreliozowe zapalenie stawów.

Podobnie w razie nowo powstałej arytmii (boreliozowe zapalenie mięśnia serca) lub objawów ze strony układu nerwowego, np. porażenia nerwów – zwykle twarzowego lub nowych bólów głowy (neuroborelioza).

W razie wątpliwości, po 4-6 tygodniach od ukąszenia można pobrać krew w celu wykonania bad. przeciwciał IgM przeciw boreliozie metodą ELISA, a gdy wynik jest dodatni lub nierozstrzygajacy (wątpliwy) – dodatkowe badanie metodą Western Blot.

 

Jak chronić się przed chorobą?

Nie ma skutecznego szczepienia przeciw chorobie, a przebyta choroba nie daje ochrony przed ponownym zachorowaniem.

W celu ochrony w trakcie wycieczki do lasu lub na łąkę wskazane jest ubranie z długimi rękawami, długie spodnie i wysokie skarpety/buty, które utrudniają kleszczowi kontakt ze skórą.

Można stosować środki odstraszające kleszcze w postaci aerozolów, kropli podawanych na ubranie lub skórę – dostępne bez recepty w aptekach lub supermarketach.

Po powrocie konieczne jest skontrolowanie skóry.

Kontrola skóry / sierści nie powinna ominąć również naszych czworonożnych przyjaciół (pies, kot), ponieważ mogą przynieść do domu kleszcze.
Po pojedynczym ukąszeniu (bez wymienionych wcześniej objawów) nie podaje się standardowo antybiotyku ale w razie kilku ukąszeń można zastosować profilaktycznie pojedynczą dawkę antybiotyku – doksycykliny.

Warto pamiętać, że kleszcze przenoszą również inne choroby.
Podając szczepienie można uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu.

 

PODEJRZEWASZ BORELIOZĘ – UMÓW WIZYTĘ  📱 500 436 500

 

Mariusz Strzępka – ZnanyLekarz.pl


 

 
5/5 - (10)
UMÓW BADANIE