Przejdź do treści
Strona główna » Informacje » BADANIA KIEROWCÓW » Bezsenność

Bezsenność

 

Kłopoty w zasypianiu, trudne zasypianie, budzenie się w nocy, a także poranne zbyt wczesne budzenie i niemożność zaśnięcia to najpopularniejsze objawy związane z zaburzeniami snu.

Długość snu jest zależna od wieku (czas snu wraz z wiekiem ulega skróceniu).

 

U osób dorosłych za krótki (poniżej 6 godzin) i zbyt długi czas snu (powyżej 9 godzin) prowadzi do różnych niekorzystnych zmian zdrowotnych.

U dzieci oraz nastolatków, z powodu szkodliwego wpływu na rozwój układu nerwowego, nieprawidłowa długość i jakość snu jest jeszcze bardziej istotna.

 

 

Pogorszony nastrój, zmniejszony apetyt, niepokój i lęk towarzyszący bezsenności może wskazywać na zaburzenia depresyjne.

Jeśli  powodem wybudzenia ze snu jest duszność, należy rozważyć możliwość choroby serca lub płuc.

Bezsenność może być skutkiem ubocznym różnych leków (np. teofilina, leki przeciwpadaczkowe, hormony tarczycy).

Stosowane używki (np. kofeina, nikotyna) lub substancje psychoaktywne (np. amfetamina) mogą stanowić źródło problemu. Kłopoty ze snem mogą być również wynikiem uzależnienia od alkoholu.

 

Bezsenność zwiększa ryzyko wypadków drogowych (np. w wyniku zaśnięcia podczas kierowania samochodem). Ponadto nawet niewielkie ilości alkoholu, używanego do doraźnego radzenia sobie z zaburzeniami snu, dodatkowo zwiększają niebezpieczeństwo.

 

BEZSENNOŚĆ? – UMÓW WIZYTĘ LEKARSKĄ   📱  500 436 500

 

Mariusz Strzępka – ZnanyLekarz.pl

 

Wydrukuj i wypełnij skalę nasilenia problemów ze snem przed wizytą u lekarza – wersja pdf

 

 
5/5 - (7)
UMÓW BADANIE