Przejdź do treści
Strona główna » Informacje » BADANIA KIEROWCÓW » Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka

 

Gorączka to podwyższenie temperatury ciała powyżej 38,0 °C.
Gdy termometr pokazuje 37-38 stopni oznacza to stan podgorączkowy

 

Nie zawsze podwyższenie temperatury musi oznaczać chorobę.
Do fizjologicznego wzrostu temperatury, może dochodzić w różnych sytuacjach: przy ząbkowaniu, po posiłkach bogatych w białka, a u małych dzieci wieczorem, ok. godziny 17-19, co związane jest z charakterystyczną aktywnością fizyczną (gorączka z poruszania się zwł. po znacznych wysiłkach).

 

Podwyższona temperatura – stany podgorączkowe oraz gorączka może pojawić się kilka godzin po szczepieniu np. przeciw krztuścowi lub pneumokokom lub po kilku dniach np. po podaniu MMR.

 

 

GORĄCZKA U DZIECKA? – UMÓW WIZYTĘ  📱 500 436 500

 

Mariusz Strzępka – ZnanyLekarz.pl

 

Podczas wizyty lekarz zwykle pyta od kiedy obserwowano wzrost temperatury, jak była mierzona, czy podawano leki.

Często u gorączkujących pacjentów widoczne są wzmożona potliwość, dreszcze (niewielkie drżenie ciała spowodowane skurczami mieśni), drażliwość (skłonność do irytacji), ogólne osłabienie oraz zgłaszanie bólu głowy lub mięśni.
W ustaleniu przyczyn gorączki u dziecka warto informować lekarza o innych objawach t.j. kaszel, katar, nieżyt nosa, nudności, wymioty, biegunka, zmiany w moczu lub stolcu.
Cenną informacją będą zaobserwowane przez rodziców sygnały o bólu brzucha, bólu gardła albo ucha.

 

Ważne czy w otoczeniu dziecka są inne chore osoby, a także czy dziecko lub osoby z otoczenia odbyły w ostatnim czasie podróż zagraniczną.
Informowanie lekarza o ostatnio udzielonych świadczeniach w placówkach ochrony zdrowia, pobytach w szpitalu lub operacjach może pomóc w diagnostyce przyczyny objawu.

Znaczenie mają zmiany skórne widoczne już podczas obserwacji dziecka np. wysypka, wybroczyny, zaczerwienienie gardła i spojówek.
Badanie szyi i innych okolic może ukazać powiększone węzły chłonne.
Zmiany zachowania dziecka, zaburzenia świadomości, sztywność karku lub nagłe pojawienie się zeza wymagają pilnej oceny, szczególnie pod kątem zapalenia opon mózgowych i mózgu.

 

Najczęściej przyczyną nagłej gorączki są infekcje.
Gorączka czasem nie jest związana z zakażeniem – może pojawić się w przebiegu chorób innych niż infekcje, np. sarkoidoza, toczeń układowy, nowotwory (białaczka, chłoniak), niewyrównana cukrzyca, nadczynność tarczycy, zatrucia (atropina, salicylany), podczas przyjmowania niektórych leków i in.

Powikłania stanów gorączkowych to m.in. drgawki gorączkowe, odwodnienie i zapaść krążeniowa, sepsa, posocznica, ostra niewydolność nerek.
Drgawki gorączkowe występują w wieku od 6 miesiąca do 5 roku życia, a u 1/3 wszystkich dzieci u których wystąpiły, drgawki powtarzają się w ciągu 12 miesięcy.

 

Jeszcze przed zgłoszeniem się do lekarza ważne jest odpowiednie nawadnianie dziecka – podawanie wody, soków lub wywarów, zachęcanie do picia, częste karmienie piersią niemowląt. Odwodnienie może towarzyszyć gorączce, a szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci.
Chłodne okłady w okolicy czoła lub karku mogą dodatkowo pomóc w zmniejszeniu gorączki.
Odpoczynek sprzyja regeneracji organizmu, wskazane jest zmniejszenie aktywności fizycznej (dodatkowo podwyższa temperaturę ciała).

 

Liczne dostępne preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen podane w syropie lub czopku zwykle obniżają temperaturę i poprawiają samopoczucie dziecka.
Nie podawaj dzieciom leków zawierających kwas acetylosalicylowy z powodu ryzyka wystąpienia rzadkiej ale groźnej choroby nazywanej zespołem Reye’a.

 

MASZ PYTANIA? – ZADZWOŃ DO NAS   📱 500 436 500

 

Mariusz Strzępka – ZnanyLekarz.pl


 

 
5/5 - (6)
UMÓW BADANIE